صفحه اصلی > اخبار : یارانه بگیران در اسفندماه دوبار یارانه نقدی می‌گیرند

یارانه بگیران در اسفندماه دوبار یارانه نقدی می‌گیرند

یارانه بگیران در اسفندماه دوبار یارانه نقدی می‌گیرند | db8cd8a7d8b1d8a7d986d987 d8a8daafdb8cd8b1d8a7d986 d8afd8b1 d8a7d8b3d981d986d8afd985d8a7d987 d8afd988d8a8d8a7d8b1 db8cd8a7d8b1d8a7d986 65e472375dc29

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با اشاره به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی فجرانه گفت: مردم در صورت تمایل به استفاده از مزیت‌های این طرح حمایتی ملزم به خرید کالا از فروشگاه‌های طرف قرارداد هستند. شکیبا بقال زاده: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با اشاره به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی فجرانه گفت: مردم در صورت تمایل به استفاده از مزیت‌های این طرح حمایتی ملزم به خرید کالا از فروشگاه‌های طرف قرارداد هستند.

بهروز رحیم‌زاده روز جمعه در گفت: شکل جدیدی از طرح کالابرگ الکترونیکی نیمه دوم بهمن امسال با عنوان فجرانه ارائه شد اما نام این طرح شائبه‌ای به وجود آورد که با توجه به نام‌گذاری، اجرای طرح به دهه فجر محدود باشد. او افزود: همین امر موجب شد که در نقاط مختلف استان اردبیل مراجعه‌ها به فروشگاه‌ها افزایش یابد و شاهد تجمع و ازدحام در برابر برخی از آنها باشیم؛ در حالی که پیش‌تر نیز اطلاع‌رسانی شده بود، زمان اجرای این طرح محدود به ماه بهمن نیست و هزینه‌کرد اعتباری که در حساب سرپرستان خانوار شارژ شده است، یک ماه مهلت دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل با اشاره به اینکه طرح سه ماهه است و شارژ اعتبار ۱۷ هر ماه تکرار خواهد شد، بیان کرد: دولت بر اساس این طرح به حساب افرادی که در دهک‌های یک تا هفت قرار داشتند، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال به ازای هر نفر در ۱۷ بهمن شارژ کرد. او با تاکید بر اینکه کمبودی از نظر کالا در استان وجود ندارد، اضافه کرد: بر این اساس ۱۷ اسفند و ۱۷ فروردین نیز حساب سرپرستان خانوار شارژ خواهد شد و از این رو از شهروندان تقاضا می‌شود از هر گونه ازدحام خودداری کرده و با مراجعه به فروشگاه‌های مورد نظر در زمانی مناسب خرید خود را انجام دهند.

رحیم‌زاده عنوان کرد: دولت سبد معیشتی شامل ۱۱ قلم کالا را با میزانی مشخص تعریف و قیمت‌گذاری کرده است که این کالاها در یک سال گذشته به طور طبیعی همراه با تورم افزایش قیمت داشتند و از این رو تفاوت قیمت آنها را دولت تا سقف ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال به ازای هر نفر یارانه پرداخت می‌کند. او ادامه داد: سرپرستان خانوار در صورت تمایل می‌توانند برای استفاده از کالابرگ الکترونیکی فجرانه به فروشگاه‌های طرف قرارداد مراجعه و نسبت به تامین ۱۱ قلم کالای اساسی اقدام کنند که تفاوت قیمت کالاها با مدت مشابه سال گذشته در قالب یارانه مشمول حمایت دولت شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: به عبارت دیگر شرط بهره‌مندی از این طرح مراجعه به فروشگاه‌های معتبر طرف قرارداد و خرید کالاهای اساسی مورد نظر است؛ اما برای بعضی شهروندان این سوء تفاهم پیش آمده بود که دولت مبلغی به صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده، در حالی که هیچ مبلغی واریز نشده است و مبلغ قابل برداشت نقدی نیست. او افزود: در حال حاضر چهار هزار فروشگاه در نقاط مختلف استان اردبیل به این طرح متصل هستند و این امکان برای شهروندان وجود دارد که با مراجعه به آنها خرید خود را انجام دهند و بیشتر سوپرمارکت‌ها و در دهستان‌ها و بخش‌ها و هر جایی که امکان مهیا کردن زیرساخت اتصال به طرح وجود داشت، این کار انجام شده است.

رحیم‌زاده تصریح کرد: با وجود اختیاری بودن پیوستن به طرح، استقبال خوبی از کالابرگ الکترونیکی فجرانه از سوی فروشگاه‌ها انجام شده و با در نظر گرفتن میزان جمعیت می‌توان گفت که اردبیل جزو استان‌هایی است که بیشترین فروشگاه‌ها را تحت شمول طرح دارد و از این رو شهروندان مشکلی در بحث خرید ندارند. او بیان کرد: اجرای این طرح را شرکتی به نام فارا پشتیبانی می‌کند؛ به این صورت که وقتی شهروندی برای خرید به فروشگاه‌های متصل به طرح مراجعه می‌کند، مابه‌التفاوت قیمت را این شرکت بر اساس قراردادی که با دولت دارد، در ۲۴ تا ۴۸ ساعت به حساب فروشگاه‌ها پرداخت می‌کند.

طرح ملی کالابرگ الکترونیکی با عنوان “طرح فجرانه” در راستای حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوار یارانه‌بگیر با اولویت خانوار دهک‌های اول تا هفتم از ۱۷ بهمن‌ماه آغاز شده است و تا ۱۷ اردیبهشت‌ سال آینده ادامه خواهد داشت. در طرح فجرانه یک سبد ۱۱ قلمی شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد با قیمت‌های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده و مابه‌التفاوت آن قیمت‌ها با قیمت روز (۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تامین خواهد شد.

 

خبر خوش دولت برای درباره یارانه نقدی اسفندماه

دولت در ماه اسفند علاوه بر یارانه نقدی، در روز ۱۸ اسفند ۲۲۰ هزار تومان یارانه کالابرگ را به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد کرد. یارانه ها دستخوش تغییر شده است و میزان اعتبار کالابرگ الکترونیکی افزایش یافته است که این خبر خوشی برای دهک های کم درآمد جامعه است. از طرفی یارانه نوروز و یارانه ماه رمضان از جمله یارانه های معیشتی است که مردم از دولت انتظار دارند. یارانه ماه رمضان سال ۱۴۰۱ واریز شد و سال ۱۴۰۲ واریز نشد.

یارانه نوروزی موضوعی است که تا به حال محقق نشده اما دولت با افزایش اعتبار کالابرگ سعی کرده به مردم عیدی بدهد. تازه ترین اخبار درباره یارانه را بخوانید. رونمایی از طرح فجرانه و تغییر زمان واریز یارانه‌های نقدی، برخی از شهروندان را در خصوص نحوه استفاده و زمان واریز یارانه‌های نقدی و کالابرگ به خصوص در ماه اسفند دچار سردرگمی کرده است.

دولت به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از طرح فجرانه رونمایی کرد که بر اساس این طرح اعتبار تشویقی کالابرگ از ۱۲۰ به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته و شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه نیز حذف شده است. دولت در روز ۱۷ بهمن‌ماه از طرح فجرانه رونمایی و اعلام کرد این طرح به مدت سه ماه تا ۱۷ اردیبهشت ادامه پیدا خواهد کرد. همزمان با رونمایی از این طرح، سازمان هدفمندی یارانه‌ها با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد به منظور نظم‌بخشی بیشتر به پرداخت یارانه‌ها و مستمری‌های موضوع قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، از ماه جاری پرداخت‌های این سازمان براساس زمان‌بندی انجام خواهد شد.

طبق زمان‌بندی جدیدی که سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده، یارانه نقدی و معیشتی خانوار دهک‌های یک تا سه در بیستم و پنجم هر ماه و یارانه نقدی و معیشتی سایر خانوارهای مشمول در بیست و پنجم هر ماه واریز می‌شود. همچنین مستمری کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور بیستم هر ماه و یارانه دارو و هزینه حمل و نقل و ذخیره‌سازی سوخت اول هر ماه واریز می‌شود.

اما این تغییرات برخی از شهروندان را دچار سردرگمی کرده است. در روزهای نخست رونمایی از طرح فجرانه، برخی از شهروندان نسبت به استفاده از یارانه تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی تردید داشتند زیرا گمان می‌کردند اگر از طرح کالابرگ خرید کنند قرار است این مبلغ از ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان یارانه نقدی که می‌گیرند کسر شود. این در حالی است که حساب مبلغ ۲۲۰ هزار تومان که به عنوان عیدی ۲۲ بهمن به یارانه‌بگیران تعلق گرفته، با حساب یارانه نقدی جداست و زمان واریز آنها هم متفاوت است.

علی عسکری رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها درباره جزئیات یارانه فجرانه گفته است: در حال حاضر مردم یارانه‌ها را در تاریخ های بیستم و پنجم و سی ام هر ماه دریافت می‌کنند. حال اینکه وزارت کار اعلام کرده است که اعتبار دیگری علاوه بر یارانه واریز می‌کند که با این اعتبار فقط امکان خرید وجود دارد و غیر از یارانه نقدی که دریافت می‌کنند اعتباری هم برای خرید دریافت می‌کنند. عسکری در ادامه گفته است: در طرح جدید شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی (۲۲۰ هزار تومانی) علاوه بر یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزارتومانی فعلی بوده و خانوار یارانه‌بگیر به‌صورت مجزا یارانه نقدی خود را ماهانه دریافت خواهند نمود. به طور مثال یک خانواده ۳ نفره که مبلغ یارانه و کالابرگ آن ها به نفری ۵۲۰ هزارتومان رسیده است این ماه مبلغ ۱ میلیون و ۵۶۰ هزارتومان جمعا یارانه دریافت خواهند کرد.

زمان شارژ اعتبار یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیک در اسفند ۱۴۰۲

سیدرضا یحیوی، مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیحات شفاف‌تری در این خصوص ارائه کرده است. به گفته یحیوی، در طرح کالابرگ الکترونیک، هجدهم تا بیستم هر ماه حساب سرپرستان خانوار شارژ و اعتبار یارانه‌ها واریز می‌شود. یحیوی گفته است: با گذشت یک هفته از زمان اجرای طرح کالابرگ الکترونیک، برخی افراد تصور می‌کنند طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک تنها در دهه فجر اجرا می‌شود؛ این درحالیست که طرح فجرانه فعلا به مدت سه ماه بوده که اجرای آن، از ۱۸ بهمن‌ماه شروع شده و تا ۱۸ اردیبهشت‌ماه ادامه دارد. یحیوی همچنین گفته است نیازی نیست افراد یکجا اعتبار خود را خرید کنند بلکه می‌توانند طی یک ماه و به مرور، با مراجعه به فروشگاه‌های متصل به طرح خریدشان را انجام دهند.

زمان واریز یارانه نقدی اسفند ۱۴۰۲ اعلام شد

با توضیحاتی که مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاع اجتماعی ارائه کرده، اعتبار ۲۲۰ هزار تومانی کالابرگ الکترونیک در ماه اسفند بین روزهای ۱۸ تا ۲۰ این ماه شارژ خواهد شد. بنابراین مشمولان در ماه اسفند نیز مانند بهمن دو یارانه دریافت می‌کنند، نخست یارانه تشویقی که در قالب طرح فجرانه اعتبار آن به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته و از طریق آن می‌توان ۱۱ قلم کالای اساسی را خریداری کرد و دوم، یارانه نقدی است که بر اساس زمان‌بندی‌های مشخص واریز خواهد شد.

همانطور که اشاره شد، یارانه نقدی از این پس در دو تاریخ بیست و پنجم و سی‌ام هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. البته با توجه به اینکه ماه آتی، ماه منتهی به عید نوروز است و خانواده‌ها برای خریدهای نوروزی به یارانه خود نیاز دارند باید دید آیا دولت تصمیمی برای جلو انداختن زمان واریز یارانه‌ها در ماه اسفند دارد یا خیر. البته نباید فراموش کرد اسفندماه امسال ۲۹ روزه است و اگر دولت حتی برنامه‌ای برای واریز زود هنگام یارانه‌ نقدی نداشته باشد، یارانه دهک‌های چهار به بالا در این ماه استثنائاً در روز بیست و نهم واریز خواهد شد.

پست های مرتبط

این شاسی بلند برقی کره ای به ایران می‌آید + مشخصات فنی

طراحی و شکل و فرم این خودرو با سایر مدل‌های برقی این…

23 تیر 1403

۹۴ هزار میلیارد تومان کالاهای تعیین تکلیف شده سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم

، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در…

23 تیر 1403

۱۴ ابرمشکل بورسی، پیش روی دولت چهاردهم/ بورس با چه نسخه ای سرپا خواهد شد؟

هلن عصمت پناه، مدرس و کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به…

23 تیر 1403

دیدگاهتان را بنویسید