صفحه اصلی > اخبار : حذف سند تک برگ چه مزایایی دارد؟ + فیلم

حذف سند تک برگ چه مزایایی دارد؟ + فیلم

حذف سند تک برگ چه مزایایی دارد؟ + فیلم | d8add8b0d981 d8b3d986d8af d8aadaa9 d8a8d8b1daaf da86d987 d985d8b2d8a7db8cd8a7db8cdb8c d8afd8a7d8b1d8afd89f d981db8cd984d985 666d6fbedbb0b

پس از رفع ایرادات، در تاریخ ۲۶ اردیبهشت امسال، این قانون موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد و برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد.

در پی قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول، الکترونیکی کردن اسناد تک برگ در دستور کار قرار گرفت و در راستای انجام این کار مهم، اقداماتی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عملی شد.

چندی پیش حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در محل مرکز پایش هوشمند خدمات دیجیتال ثبتی سازمان ثبت، گفته بود سند الکترونیک یک تحول و انقلابی در حوزه ثبتی است و اسناد الکترونیک با مدیریت و ابتکار معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت این کار انجام شد و ۹ شرکت دانش‌بنیان شبانه‌روز فعالیت کردند تا این سند الکترونیک را آماده کنند.

به گفته بابایی ایران جزو معدود کشور‌هایی شد که دارای این فناوری در حوزه اسناد الکترونیک است و فقط ۱۰ کشور موفق شده‌اند در حوزه اسناد به این شکل عمل کنند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد از ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ تمام اسناد استان البرز به‌صورت الکترونیک صادر شده است.

همچنین ستار هاشمی معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت نیز ضمن ارائه آخرین دستاورد‌های سکوی خدمات دیجیتال ثبتی، اظهار کرد: پس از یک تلاش بی‌وقفه در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شاهد به بار نشستن سند الکترونیکی با استفاده از آخرین دستاورد‌های فناورانه بشری هستیم.

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک درجلسه شورای عالی قوه قضاییه روز دوشنبه (۲۱ خرداد ۱۴۰۳) اعلام کرد که از ابتدای هفته قوه قضاییه (آغاز تیرماه)، تمام اسناد صادره از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک به صورت الکترونیکی و دارای کد امنیتی خواهند بود؛ بدین معنا که از آن زمان به بعد، دیگر سند تک برگ به متقاضیان ارائه نخواهد شد؛ با این اقدام، عملاً بحث جعل سند نیز منتفی خواهد شد.

کاهش جعل اسناد با حذف سند کاغذی

در همین رابطه ارسلان مالکی، معاون وزیر راه و شهرسازی در توضیح مزایای الکترونیکی کردن اسناد تک برگ  گفت: با حذف سند تک برگی ، میزان دخالت انسانی در جعل اسناد به حداقل خواهد رسید، چراکه کاغذی در میان نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با این اقدام بسیار بزرگ و موثر که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از ابتدای هفته قوه قضاییه اجرایی می‌شود دست سودجویان در این زمینه کوتاه خواهد شد.

براساس این گزارش ساختار سند الکترونیک اسناد رسمی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و در بحث سند الکترونیک باید ویژگی‌هایی اعم از خدشه‌ناپذیر بودن سند، غیرقابل انکار بودن توسط صادرکننده، غیرقابل جعل و دستکاری، غیر قابل ویرایش، تحویل برخط به صاحب سند، سهولت دسترسی مردم، همچنین قابلیت اصالت‌سنجی آفلاین و آنلاین را داشته باشد.

زمانی که افراد به دوایر ثبتی برای صدور سند مراجعه می‌کنند و سند صادر می‌شود پیامکی حاوی لینکی برای افراد ارسال می‌شود و افراد از طریق لینک به سکوی کاتب هدایت می‌شوند و افراد می‌توانند، سوابق ثبتی خود و اسناد الکترونیکی که در سامانه کاتب وجود دارد را ملاحظه کنند.

با توجه به امضایی که در قالب یک کیو آر کد برای اسناد الکترونیکی در نظر گرفته شده است، افراد می‌توانند با اسکن کردن کیو آر کد اطمینان حاصل کنند که سند اصالت دارد و آخرین وضعیت سند را به صورت برخط ملاحظه کنند.

پلتفرم کاتب به آدرس الکترونیکی Kateb.ir جامع‌ترین و آسان‌ترین روش استفاده از خدمات غیرحضوری ثبتی به صورت ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی به شهروندان است و کاربران با شماره‌گیری کد دستوری #۲۲۸۲* می‌توانند به آن دسته از خدماتی که در این بستر تعریف شده، دسترسی پیدا کنند.

منبع:میزان

پست های مرتبط

این شاسی بلند برقی کره ای به ایران می‌آید + مشخصات فنی

طراحی و شکل و فرم این خودرو با سایر مدل‌های برقی این…

23 تیر 1403

۹۴ هزار میلیارد تومان کالاهای تعیین تکلیف شده سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم

، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در…

23 تیر 1403

۱۴ ابرمشکل بورسی، پیش روی دولت چهاردهم/ بورس با چه نسخه ای سرپا خواهد شد؟

هلن عصمت پناه، مدرس و کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به…

23 تیر 1403

دیدگاهتان را بنویسید