صفحه اصلی > اخبار : با الکترونیکی شدن پرداخت مالیات بر ارث، زمینه بهره مندی از سپرده‌های متوفیان تسهیل شد

با الکترونیکی شدن پرداخت مالیات بر ارث، زمینه بهره مندی از سپرده‌های متوفیان تسهیل شد

با الکترونیکی شدن پرداخت مالیات بر ارث، زمینه بهره مندی از سپرده‌های متوفیان تسهیل شد | d8a8d8a7 d8a7d984daa9d8aad8b1d988d986db8cdaa9db8c d8b4d8afd986 d9bed8b1d8afd8a7d8aed8aa d985d8a7d984db8cd8a7d8aa d8a8d8b1 d8a7d8b1d8ab 662372d5d67c5

براساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، در راستای تکریم ارباب رجوع و جهت تسهیل و تسریع بهره‌ مندی مؤدیان مالیات بر ارث از سپرده ‌های متوفیان نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، از تاریخ 1403/01/01 وراث متوفیان 1395/01/01 و بعد از آن می‌توانند بدون مراجعه به ادارات امور مالیاتی ذیربط و صرفاً با مراجعه مستقیم به شعبه بانک ذیربط نسبت به پرداخت مالیات سپرده‌ های متوفی و دریافت مابقی سپرده، اقدام نمایند.

متن اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور بدین شرح است:

اطلاعیه

قابل توجه مؤدیان مالیات بر ارث  (در مورد متوفیان 1395/01/01 و بعد از آن)

     در راستای تکریم ارباب رجوع و جهت تسهیل و تسریع بهره ‌مندی مؤدیان مالیات بر ارث از سپرده ‌های متوفیان نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، از تاریخ 1403/01/01 وراث متوفیان 1395/01/01 و بعد از آن می ‌توانند بدون مراجعه به ادارات امور مالیاتی ذیربط و صرفاً با مراجعه مستقیم به شعبه بانک ذیربط نسبت به پرداخت مالیات سپرده‌های متوفی و دریافت مابقی سپرده، اقدام نمایند.

بر این اساس پس از درخواست وراث با ارائه اسناد و مدارک مربوطه از جمله اسناد هویتی و گواهی حصر وراثت، بانک‌ ذیربط مالیات مربوط به سپرده متوفی و سود متعلق به آن (تا تاریخ پرداخت سپرده به وراث) را محاسبه و از مبلغ سپرده و سود آن کسر نموده و مابقی را به وراث پرداخت می ‌نماید. محاسبه مالیات بر ارث سپرده ‌های بانکی، توسط بانک‌ها بر مبنای نرخ‌های مالیاتی مذکور در جدول زیر انجام می‌ گیرد:

ردیف

وراث

نرخ مالیات

نحوه محاسبه مالیات

1

وراث طبقه اول (شامل پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد)

3 %

نرخ مالیات×(سود متعلق تا تاریخ روز محاسبه مالیات + مبلغ کل سپرده)

2

وراث طبقه دوم (شامل اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها)

6 %

3

وراث طبقه سوم (شامل عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها)

12 %

4

وراث طبقات اول و دوم نسبت به اموال شهدای انقلاب اسلامی*

مشمول مالیات بر ارث نمی ‌باشند.

    * احراز شهادت منوط به تأیید یکی از نیروهای مسلح کشور و یا بنیاد شهید انقلاب اسلامی، حسب مورد می ‌باشد.

توجه:

1- در صورتی که وراث درخواست کسر هزینه ‌های کفن ‌و دفن، واجبات مالی و عبادی و دیون محقق متوفی از سپرده‌ یا سپرده ‌های بانکی متوفی را داشته باشند، این امر با مراجعه مستقیم به شعب بانک ممکن نمی ‌باشد. این دسته از مؤدیان بایستی ظرف یک سال از فوت متوفی، اظهارنامه مالیاتی مربوط را از طریق درگاه خدمات مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارسال و سپس با مراجعه به اداره امور مالیاتی مربوط، اقدام به اخذ گواهی موضوع ماده (26) قانون مالیات‌های مستقیم نمایند. با ارایه این گواهی به بانک ذیربط، بانک سپرده و سود متعلق به آن را به وراث پرداخت می‌ نماید.

2- چنانچه وراث قبلاً برای سپرده مورد نظر متوفی نزد بانک، گواهی موضوع مواد (26) و یا (34) قانون مالیات‌های مستقیم را از اداره امور مالیاتی ذیربط، اخذ نموده باشند، تا مبلغ مذکور در گواهی‌ صادره نیازی به محاسبه، کسر و واریز مالیات از سوی بانک ذیربط نمی‌باشد.

3- چنانچه متوفی دارای حساب سپرده ارزی باشد، شعبه بانک ذیربط بایستی با توجه به نرخ ارزِ در دسترس، نسبت به محاسبه و کسر مالیات متعلق و پرداخت مابقی سپرده به وراث اقدام نماید.

4- اشخاصی که جزو یکی از وراث طبقات اول، دوم یا سوم مذکور در ماده (18) قانون مالیات‌های مستقیم نمی‌باشند، لیکن به طرق قانونی مختلف (برای مثال از طریق وصیت متوفی) ذینفع ماترک متوفی قرارگرفته‌‌اند، جهت دریافت سپرده بانکی متوفی می‌بایست به اداره امور مالیاتی ذیربط مراجعه و گواهی مالیاتی مربوط را دریافت نمایند.

پست های مرتبط

این شاسی بلند برقی کره ای به ایران می‌آید + مشخصات فنی

طراحی و شکل و فرم این خودرو با سایر مدل‌های برقی این…

23 تیر 1403

۹۴ هزار میلیارد تومان کالاهای تعیین تکلیف شده سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم

، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در…

23 تیر 1403

۱۴ ابرمشکل بورسی، پیش روی دولت چهاردهم/ بورس با چه نسخه ای سرپا خواهد شد؟

هلن عصمت پناه، مدرس و کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به…

23 تیر 1403

دیدگاهتان را بنویسید