صفحه اصلی > اخبار : بازار مسکن در شرایط خطری قرار گرفت!

بازار مسکن در شرایط خطری قرار گرفت!

بازار مسکن در شرایط خطری قرار گرفت! | d8a8d8a7d8b2d8a7d8b1 d985d8b3daa9d986 d8afd8b1 d8b4d8b1d8a7db8cd8b7 d8aed8b7d8b1db8c d982d8b1d8a7d8b1 daafd8b1d981d8aa d8a8d8aed8b4 6653108f72520

کارشناسان معتقدند که کاهش قدرت خرید مردم به دلیل افزایش تورم، مهم‌ترین عامل افت تقاضا در بازار مسکن است.

از سوی دیگر، سخت گیری‌های شهرداری‌ها و سازمان‌های خدمات رسان و همچنین ورود دولت به ساخت مسکن از جمله عواملی هستند که باعث شده اند تا تمایل بخش خصوصی به ساخت مسکن کاهش یابد.

آنان می‌گویند: در سال ۱۴۰۲، حرکت مثبتی در راستای تولید مسکن از سوی دولت و مجلس دیده نشد؛ بنابراین بعید است که وضعیت بخش مسکن و تولید در سال جاری بهتر شود. برخی از انبوه سازان، عملکرد سیستم بانکی را مورد نقد قرار داده و می‌گویند که هیچ اقدامی از سوی دولت و مجلس در راستای تسهیل گری ساخت و ساز انجام نشده است.

توقف ساخت مسکن توسط بخش خصوصی

به گفته بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن، وعده دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن، باعث شده تا بخش خصوصی از این بازار خارج شود.

آمار‌ها نشان می‌دهد که ساخت و ساز توسط بخش خصوصی روندی نزولی به خود گرفته است. این موضوع در کنار کاهش عرضه مسکن، می‌تواند در آینده به افزایش قیمت مسکن دامن بزند.

اگر قرار است قیمت مسکن واجاره بها کنترل شود باید ساخت و ساز تسهیل شود

او ادامه داد: اگر قرار است قیمت مسکن واجاره بها کنترل شود باید ساخت و ساز تسهیل شود. پس اگر قرار است ابتدا تورم کنترل شود تا کالایی با ثبات بهتری ادامه فعالیت بدهد باید تولید آن کالا نیز به شکل قابل توجهی افزایش یابد. متاسفانه آمار صدور پروانه ساختمانی و در ادامه آمار تولید مسکن پایین است.

کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این پرسش که ظاهرا قیمت مسکن هنوز به اندازه تورم رشد نکرده است، اما باید توجه داشت که همین الان هم قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است تاکید کرد: تولید مسکن پایین است و آنچه که مشخص است این است که بازار مسکن متقاضی موثر ندارد. اما موضوعی که حائز اهمیت است این است که اگر قفل بازار مسکن به لحاظ معاملات باز شود قیمت مسکن از تورم جلوتر خواهد زد.

تولید مسکن به زیر ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در سال رسید

ستاریان ادامه داد: وقتی تولید مسکن پایین است حتی اگر بازار مسکن هم قفل باشد باز هم رشد قیمت مسکن احتمالا رخ می‌دهد. متاسفانه در حال حاضر تولید مسکن به زیر ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در سال رسیده است در حالیکه سال‌ها بود که تولید مسکن ۳۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بود.

کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این پرسش که چرا سازندگان مسکن دیگر رغبتی برای تولید ندارند؟ آیا سختگیری‌های شهرداری و یا سازمان‌های خدمات رسان باعث این اتفاق شده است یا اینکه سود آن‌ها کاهش داشته است؟ گفت: به هر حال سود سازنده‌های مسکن که مثل گذشته نیست و کاهش داشته است. اما موضوعی که حائز اهمیت است این است که زمانی که دولت اعلام کرد سالانه یک میلیون واحد مسکونی خواهد ساخت به یکباره اکثر سازنده‌های خُرد که مثلا سالانه ۱۰ تا ۱۰۰ واحد مسکوی می‌ساختند سرمایه‌های خود را از بخش مسکن هراسان خارج کردند.

سازنده‌های خُرد معمولا با یک تبلیغ منفی از بازار مسکن کوچ می‌کنند

ستاریان ادامه داد: سازنده‌های خُرد معمولا با یک تبلیغ منفی علیه بخش مسکن از بازار مسکن کوچ می‌کنند. اگر خاطرتان باشد در مسکن مهر نیز این اتفاق اقتاد و بسیاری از خُرده سازان مسکن ازر بازار مسکن خارج شدند. البته این یک دلیل است و دلایل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد که چرا تولید مسکن توسط بخش خصوصی کاهش یافته است.

پست های مرتبط

این شاسی بلند برقی کره ای به ایران می‌آید + مشخصات فنی

طراحی و شکل و فرم این خودرو با سایر مدل‌های برقی این…

23 تیر 1403

۹۴ هزار میلیارد تومان کالاهای تعیین تکلیف شده سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم

، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در…

23 تیر 1403

۱۴ ابرمشکل بورسی، پیش روی دولت چهاردهم/ بورس با چه نسخه ای سرپا خواهد شد؟

هلن عصمت پناه، مدرس و کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به…

23 تیر 1403

دیدگاهتان را بنویسید