صفحه اصلی > اخبار : اگر کارت خودرو خود را گم کرده اید این مطلب را بخوانید

اگر کارت خودرو خود را گم کرده اید این مطلب را بخوانید

اگر کارت خودرو خود را گم کرده اید این مطلب را بخوانید | d8a7daafd8b1 daa9d8a7d8b1d8aa d8aed988d8afd8b1d988 d8aed988d8af d8b1d8a7 daafd985 daa9d8b1d8afd987 d8a7db8cd8af d8a7db8cd986 d985d8b7 668920bb611c8

الهام عندلیب‌مقدم: کارت خودرو یکی از مهم‌ترین مدارک هر خودرو است که نشان‌دهنده هویت آن خودرو و مالکیت صاحب آن است و برای نقل و انتقال خودرو، دریافت کارت سوخت، دریافت بیمه شخص ثالث ، دریافت معاینه فنی، ترخیص خودرو از پارکینگ، در زمان بروز تصادفات و… مورد نیاز است.

در صورت مفقود شدن کارت خودرو، باید مراحل زیر را سپری کرد:

•    اعلام مفقودی کارت خودرو و چاپ آگهی در روزنامه

پس از مفقود شدن کارت خودرو، مسئولیت هرگونه جرم یا سو استفاده از کارت بر عهده مالک خودرو است؛ بنابراین اولین و مهم‌ترین اقدام پس از گم شدن آن، اعلام مفقودی از طریق چاپ یک نوبت آگهی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار است. در این صورت هیچ مشکل قانونی، متوجه مالک نخواهد بود.

برای چاپ آگهی مفقودی باید از عبارت تکمیل شده زیر استفاده کرد:
«کارت خودرو …، مدل …، به شماره پلاک …، شماره شاسی. شماره موتور. متعلق به مالک. با شماره ملی. در تاریخ. مفقود گردیده و فاقد اعتبار است.»

•    درخواست صدور المثنی کارت خودرو

پس از گذشت ۱۰ روز از چاپ آگهی مفقودی کارت خودرو، بایستی برای ثبت درخواست صدور المثنی کارت به یکی از مراکز تعویض پلاک خودرو رفت. برای این کار، به سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک به نشانی nobatdehi.epolice.ir رفته و پس از انتخاب استان و شهر مورد نظر، در قسمت خدمات، گزینه «کارت شناسایی المثنی» انتخاب می‌شود.

پس از دریافت نوبت از طریق سایت نوبت‌دهی، در تاریخ مشخص شده به مرکز تعویض پلاک مراجعه کرده و در آنجا، با ارائه مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه صدور کارت و هزینه ارسال آن از طریق پست، درخواست صدور المثنی کارت خودرو داده می‌شود. متقاضی باید برخی از این مدارک را همراه خود داشته باشد و برخی دیگر در زمان درخواست از طریق سامانه‌های پلیس قابل استعلام است.

به طور کلی، موارد مورد نیاز برای صدور کارت المثنی خودرو، عبارتند از:

–    حضور مالک یا نماینده قانونی یا وکیل وی به همراه خودرو
–    آگهی مفقودی کارت خودرو در روزنامه‌های کثیرالانتشار که ۱۰ روز از چاپ آن گذشته باشد
–    مدارک احراز هویت مالک خودرو
–    مدارک احراز سکونت مالک خودرو
–    برگه سبز خودرو
–    بیمه شخص ثالث خودرو
–    معاینه فنی خودرو
–    استعلام خلافی خودرو
–    فیش واریزی هزینه صدور و هزینه ارسال پستی کارت خودرو

مدت زمان صدور کارت المثنی خودرو

مدت زمان صدور کارت خودرو المثنی تقریبا به اندازه مدت زمان صدور کارت اصلی خودرو است؛ به این صورت که معمولا در کمتر از ۱ ماه صادر شده و از طریق پست، به مالک خودرو تحویل داده می‌شود.

البته گاهی ممکن است به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها مانند مشکلات چاپ کارت، مشکلات ناشی از شیوع کرونا و … فرآیند تحویل کارت با تاخیر مواجه شود.

پیگیری کارت المثنی خودرو

روش پیگیری کارت خودرو المثنی دقیقا مانند پیگیری کارت اولیه خودرو است. برای این کار ابتدا باید به سامانه پیگیری مرسولات ناجا به نشانی اینترنتی najatracking.post.ir مراجعه کرده و گزینه «کارت خودرو» را انتخاب نمود. سپس با درج شماره پلاک خودرو در قسمت مربوطه، جستجو شروع می‌شود. پس از آن یک کد رهگیری که در واقع همان کد مرسوله پستی ناجا است به متقاضی داده خواهد شد. متقاضی می‌تواند با داشتن این کد، به سامانه پیگیری مرسولات پستی به نشانی اینترنتی tracking.post.ir رفته و جزییات مربوط به وضعیت کارت خوردو خود را مشاهده کند.

اگر کارت المثنی خودرو مفقود شد چه کنیم؟

در صورت مفقود شدن مجدد کارت المثنی، باز هم می‌توان درخواست صدور مجدد المثنی داد. مدارک لازم و درخواست صدور برای بار دوم، تفاوتی با درخواست صدور برای بار اول ندارد.

منبع:بانک اول

پست های مرتبط

این شاسی بلند برقی کره ای به ایران می‌آید + مشخصات فنی

طراحی و شکل و فرم این خودرو با سایر مدل‌های برقی این…

23 تیر 1403

۹۴ هزار میلیارد تومان کالاهای تعیین تکلیف شده سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم

، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در…

23 تیر 1403

۱۴ ابرمشکل بورسی، پیش روی دولت چهاردهم/ بورس با چه نسخه ای سرپا خواهد شد؟

هلن عصمت پناه، مدرس و کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به…

23 تیر 1403

دیدگاهتان را بنویسید