صفحه اصلی > اخبار : امکان اصلاح اطلاعات سامانه برای مودیان فراهم است/ اطلاعات سامانه مبنای اظهارنامه پیش ‌فرض/ مودیان تغییر و تایید اطلاعات را به روز آخر موکول نکنند

امکان اصلاح اطلاعات سامانه برای مودیان فراهم است/ اطلاعات سامانه مبنای اظهارنامه پیش ‌فرض/ مودیان تغییر و تایید اطلاعات را به روز آخر موکول نکنند

امکان اصلاح اطلاعات سامانه برای مودیان فراهم است/ اطلاعات سامانه مبنای اظهارنامه پیش ‌فرض/ مودیان تغییر و تایید اطلاعات را به روز آخر موکول نکنند | d8a7d985daa9d8a7d986 d8a7d8b5d984d8a7d8ad d8a7d8b7d984d8a7d8b9d8a7d8aa d8b3d8a7d985d8a7d986d987 d8a8d8b1d8a7db8c d985d988d8afdb8cd8a7 65f54e89386b3

محمد برزگری رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ‌ریزی مالیاتی در خصوص نحوه تعیین اظهارنامه پیش ‌فرض برای مودیان گفت: سازمان امور مالیاتی در یک فاصله زمانی بعد از اسفندماه، براساس اطلاعات تکمیل شده در سامانه شامل اطلاعات خرید و فروش با توجه به نرخ‌های موجود برای هر مودی در یک اظهارنامه به عنوان اظهارنامه پیش‌فرض در اختیار مودی قرار می‌ گیرد.

وی افزود: براساس آخرین توافقات انجام شده در سطح سازمان قرار است بروزرسانی اطلاعات هر روز، در روز بعد رخ بدهد. بنابراین باید برای مودی تبیین شود که اگر تغییرات و تاییدات را به روز آخر موکول کنند، با توجه به زمان ‌بر بودن بروزرسانی، تبعاتی برای مودی خواهد داشت.

برزگری گفت: هر روز اطلاعات براساس صورت‌حساب‌های فروش و واکنش خریدار بروزرسانی می‌ شود. قاعده بر این است که اگر تا امشب اطلاعات وارد سامانه می ‌شود، تا 12 ساعت بعد از آن بروزرسانی انجام می ‌شود. مودی حق دارد که خرید و فروش خارج از سامانه را اضافه کند.

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ ریزی‌ مالیاتی ادامه داد: در خصوص کسب و کارهایی که در حوزه مالیات ارزش افزوده تک نرخی هستند، کار بسیار ساده ‌تر است. تنها در تک نرخی‌ها اطلاعات مربوط به پُزهای بانکی نیز وارد سامانه می‌ شود. به طور مثال بنگاه‌های املاک، نمایشگاه ‌داران و … نمونه کسب و کارهای تک نرخی هستند.

وی افزود: کل اطلاعات سامانه مودیان براساس فروش‌ها، خریدها، با نرخ‌های متفاوت در جداول مختلف اظهارنامه می ‌نشیند. مودی حق دارد در این لحظه ورود کند و اطلاعات جدیدی را وارد کند. حتما سازمان اجازه تغییرات در ستون متفاوت، حتی برای اطلاعات سامانه را می ‌دهد اما تبعات این تغییرات برعهده مودی است.

برزگری تاکید کرد: براساس ماده 3 قانون پایانه ‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، اطلاعاتی که براساس سامانه می ‌رسد قابلیت بررسی ندارد و مورد قبول سازمان است مگر در موارد خاصی که در ماده 9 قانون مورد اشاره رخ داده باشد مانند عدم ثبت، کم ‌اظهاری، بیش ‌اظهاری و عدم صدور صورتحساب.

وی با بیان اینکه اطلاعات بر روی سامانه قرار می ‌گیرد و مودی حق دارد خرید و فروش خارج از سامانه را اضافه کند، افزود: ممکن است در سامانه صدور صورتحساب صادراتی تایید نشده ثبت شده باشد، در اینجا مودی حق دارد تغییرات اعمال کند و این صورتحساب را وارد بخش صادراتی‌های خود کند، اما به این دلیل دیگر این موضوع دیتای ورودی مودی است، امکان رسیدگی آن برای اداره مالیاتی فراهم می ‌شود.

برزگری با اشاره به اینکه در خصوص کسب و کارهایی که چند نرخی هستند، قاعده بر این است که خود مودی امکان تصحیح دارد و به همین دلیل نیز سازمان امور مالیاتی در اجرای ماده 3 امکان رسیدگی سازمان امور مالیاتی وجود دارد، گفت: اگر مودی به واسطه اطلاعات سامانه به استرداد رسید، حتما سازمان استرداد مالیاتی را انجام خواهد داد.

پست های مرتبط

این شاسی بلند برقی کره ای به ایران می‌آید + مشخصات فنی

طراحی و شکل و فرم این خودرو با سایر مدل‌های برقی این…

23 تیر 1403

۹۴ هزار میلیارد تومان کالاهای تعیین تکلیف شده سازمان اموال تملیکی در دولت سیزدهم

، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در…

23 تیر 1403

۱۴ ابرمشکل بورسی، پیش روی دولت چهاردهم/ بورس با چه نسخه ای سرپا خواهد شد؟

هلن عصمت پناه، مدرس و کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به…

23 تیر 1403

دیدگاهتان را بنویسید