صفحه اصلی > مالی و حسابداری : 5 نکته کلیدی برای انتخاب بانک مناسب برای خدمات شخصی و تجاری

5 نکته کلیدی برای انتخاب بانک مناسب برای خدمات شخصی و تجاری

5 نکته کلیدی برای انتخاب بانک مناسب برای خدمات شخصی و تجاری | 5 نکته کلیدی برای انتخاب بانک مناسب برای خدمات شخصی و تجاری

انتخاب یک بانک مناسب و ایده‌آل که متناسب با نیازهای شما، خدمات متنوع ارائه دهد از جمله مهم‌ترین کار‌هایی است که احتیاج به بررسی دقیق برخی پارامتر‌ها دارد. از طرفی شما تمام و یا بخشی از سرمایه و دارایی خود را قرار است در یک بانک سرمایه‌گذاری کنید؛ پس انتخاب یک بانک که از لحاظ امنیت و اعتبار مورد قبول باشد، بسیار مهم خواهد بود. در این مقاله قصد داریم با 5 نکته کلیدی در انتخاب بانک مناسب برای خدمات شخصی و تجاری آشنا شویم.

5 نکته کلیدی برای انتخاب بانک مناسب برای خدمات شخصی و تجاری | Picture2
نکات کلیدی در انتخاب بانک

در ادامه ۵ نکته‌ای که برای انتخاب بانک باید ملاک قرار دهید را توضیح می‌دهیم:

1.      گستردگی خدمات و شعب

یکی از مهم‌ترین ملاک برای انتخاب بانک، توجه به نوع خدمات بانک و به نوعی گستردگی خدمات آن است. با یک بررسی اجمالی به راحتی متوجه خواهید شد که کدام بانک‌ها خدمات گسترده و نوین‌تری از دیگر بانک‌ها دارند. به عنوان مثال یک بانک ممکن است تسهیلاتی با شرایط ویژه، استثنایی و مشتری‌پسند‌تری داشته که این نکته ممکن است برای شما حایزاهمیت بوده و ملاکی برای انتخاب بانک موردنظرتان شود. برخی از بانک‌ها ممکن است خدمات مطلوبی و متنوعی ارائه دهند اما از لحاظ جغرافیایی به دلیل داشتن شعب محدود و عدم دسترسی سریع انتخاب نامناسبی به نظر برسند. در این مورد حتما در رابطه با وام های بانکی که آن بانک ارائه می دهد نیز اطلاعات کاملی کسب کنید.

2.      نوع بانک؛ خاص یا عام

بانک‌ها انواع مختلف دارند. برخی آن‌ها به صورت تخصصی در حوزه‌‌های اقتصادی چون تجاری، بازرگانی و صنعتی فعالیت‌های منحصر‌به‌فرد‌تری دارند. برخی بانک‌ها نیز به صورت عمومی خدمات ارائه می‌دهند. اگر در یک حرفه و یا اتحادیه خاصی مشغول به کار هستید، پیشنهاد می‌کنیم، بانک مناسب با تخصص خودتان را انتخاب نمایید تا از تسهیلات و خدمات ویژه مرتبط با شغل خود برخوردار شوید. به عنوان مثال بانک‌های تجاری خدمات ویژه‌تری چون:

  • خدمات چک و چکاوک
  • صدور حواله بانکی و کارت گروهی
  • ارائه دستگاه کارتخوان
  • صدور کارت تنخواه
  • تسهیلات کارا
  • اینترنت بانک
  • افتتاح حساب‌های سپرده ریالی و ارزی
  • و… دارند.

5 نکته کلیدی برای انتخاب بانک مناسب برای خدمات شخصی و تجاری | Picture1

3.      کیفیت بانکداری آنلاین

امروزه زمان یک فاکتور مهم در زندگی کاری و روزمره به حساب می‌آید. در همین راستا بانکی که خدماتی را در بستر اینترنت و در کمترین زمان ارائه دهد جزء برترین بانک‌ها تقسیم‌بندی شده و ملاک مهمی برای انتخاب بانک در نظر گرفته خواهد شد. در نظر داشته باشید، در چند سال اخیر بانکداری الکترونیک یکی از برجسته‌ترین مباحث تبلیغاتی در میان بانک‌ها محسوب می‌شود اما آیا واقعا هر بانکی که خدمات آنلاین دارد به نوعی برتر بودن آن تضمین شده خواهد بود. در جواب این سوال باید بگوییم، کیفیت در بانکداری الکترونیک حرف اول را می‌زند، یک سرویس آنلاین بانکی با امکانات کامل که باعث صرفه جویی در زمان شما می‌شود، معیاری مناسب برای انتخاب بانک خواهد بود.

4.      دارای امنیت، مجوز و سابقه

با وجود اینکه اکثر بانک‌ها در برابر ضرر‌های احتمالی بیمه هستند، با این حال از نظر سطح امنیتی که در راستای خدمات آنلاین دارند، تفاوت نسبتا بارزی با یکدیگر دارند. با بررسی دقیق اخبار‌های روز و یا خبر‌های گذشته در اینترنت به سادگی متوجه خواهید شد کدام بانک‌ها به معضلاتی امنیتی دچار شده‌اند. با اینکار می‌توانید لیستی از بانک‌هایی با امنیت ضعیف و پایین را داشته باشید که انتخاب آن‌ها قطعا عاقلانه نخواهد بود.

از طرفی در انتخاب بانک به این نکته نیز توجه کنید که یک بانک ایده‌آل باید دارای سابقه و قدمت مناسب باشد. خوش نام بودن بانک و داشتن وجهه عمومی مطلوب از مهم‌ترین نکاتی است که در انتخاب بانک باید به آن توجه داشته باشید. این نکته را نیز در نظر بگیرد که یک بانک کم‌سابقه با خدمات ویژه، مبنی بر نامطلوب بودن آن نبوده و باید معیار‌های دیگری را برای انتخاب آن، مورد بررسی قرار دهید.

5.      مشتری‌مداری و پشتیبانی مناسب

یک بانک مناسب همواره همپای مشتری خواهد بود. روابط عمومی قوی چون داشتن تلفن گویا، پشتیبانی آنلاین، سایت‌ و کانال‌های اطلاع‌رسانی از جمله مواردی است که در انتخاب بانک مورد نظر باید به آن‌ها توجه داشته باشید. از طرفی ارائه تسهیلات منعطف که در هر صورت مشتری را در اولویت و راس قرار دهد نیز یک از معیار‌هایی برای برتری یک بانک برای انتخاب خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

پست های مرتبط

10 نکته کلیدی درباره سند حسابداری

سند حسابداری برای ثبت و مستند کردن تراکنش‌های مالی یک سازمان یا…

چگونگی ثبت بدهکار و بستانکار

دو واژه “بدهکار” و “بستانکار” از متداول‌ترین و پراستفاده‌ترین اصطلاحات در حسابداری…

معرفی تراز حساب

تراز حساب یکی از مفاهیم بنیادی در حسابداری است که نشان‌دهنده تعادل…

دیدگاهتان را بنویسید